Betonavimo darbai

Publikuoti šios svetainės tekstus, nuotraukas ir iliustracijas be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

© www.hotsauna.lt

Vėdinamos sienos su dvigubu karkasu

Dviejų lygių karkaso principu įrengiamoje sistemoje šilumos izoliaciją įrengiame iš dviejų sluoksnių – apatiniam sluoksniui naudojame nedegias universalias akmens vatos plokštes PAROC® eXtra™, o ant jų įrengiame apsaugos nuo vėjo sluoksnį iš nedegių PAROC® WAS 25t, PAROC® WAS35t plokščių arba iš naujos, labai efektyvios plokštės PAROC®Cortex™. Ši nauja plokštė yra padengta specialia danga, kuri yra laidi vandens garams, bet ypatingai mažai laidi orui. Kalbant apie vėdinamų sienų konstrukciją svarbu paminėti tai, kad PAROC® eXtra™, PAROC® WAS 25t ir PAROC® WAS35t atitinka degumo klasifikaciją A-1 (pagal Euroklases). PAROC®Cortex™ taip pat yra nedegi ir atitinka A2- s1, d0 gaisrinę Euroklasę. Todėl pastatai apšiltinti PAROC akmens vatos plokštėmis yra saugesni gaisrų atveju.

Be to, reiktų žinoti, kad sienos spendimas neapsiriboja vien šilumos izoliacijos plokštėmis, tai – visas kompleksas medžiagų, kurios padidina sienos sandarumą kritinėse vietose:pastato kampuose, angokraščiuose bei sujungimuose tarp plokščių.

Dviejų lygių horizontalaus karkaso vėdinamos sienos sistema

Kampai yra kritinės pastato zonos, todėl, įrengiant šilumos izoliacijos ir apsaugos nuo vėjo sluoksnius, jiems reikia skirti ypatingą dėmesį. Kai apsaugai nuo vėjo naudojame PAROC®Cortex™,  plokščių sandūroms sandarinti rekomenduojama naudoti išorės sandarinimo juostą PAROC® XST 020 , o PAROC® XST 021 juostą pastato kampams bei angokraščiams sandarinti.

Būtina, kad betonas ir armatūra gerai sukibdami sudarytų vientisą sistemą. Sukibimas būna geresnis, kai armatūros paviršius rumbuotas, tinklai ir strypynai suvirinti ir armatūros strypų galuose privirinti inkarai. Armatūrą nuo korozijos saugo aplink jos strypus susidariusi cementinio akmens plėvelė ir konstrukcinis, dažniausiai 1-3,5 cm betono sluoksnis, kuris turi būti ne plonesnis už darbinės armatūros strypų storį ir tuo storesnis, kuo mažesnis betono tankis, agresyvesnė aplinka – yra garų, dūmų, rūgščių.

Betonas kietėdamas traukiasi, o gelžbetonio armatūra tam priešinasi, todėl betone atsiranda tempimo įtempiai. Tempiamoji gelžbetonio zona dažniausiai supleišėja. Neagresyvioje aplinkoje mažesni negu 0,3 mm pločio betono plyšiai nemažina nei gelžbetonio stiprumo, nei jo ilgaamžiškumo. Smarkiai tempiamose vietose betone, dažniausiai anksčiau, negu nutrūksta armatūra, atsiranda platesnių kaip 0,3 mm plyšių. Tokia gelžbetonio konstrukcija tampa netinkama naudoti. Betonas ne taip pleišėja ir geriau panaudojamas armatūros stiprumas, kai ji iš anksto įtempiama mechaniniu (hidrauliniais kėlikliais, specialiomis mašinomis), elektriniu (įkaitinama leidžiant per ją elektros srovę), cheminiu (naudojant plėtrųjį betoną, kuris kietėdamas plečiasi ir įtempia armatūrą) būdu ir apspaudžia sukietėjusį betoną. Betone sukeliami išankstiniai įtempiai, kurie yra priešingos krypties negu tie, kurie atsiranda nuo apkrovų ir kt. poveikių eksploatuojant gelžbetoninę konstrukciją. Įtemptasis gelžbetonis mažiau pleišėja, yra standesnis ir jam reikia mažiau armatūros.

Gelžbetonio stiprumas ir patikimumas ima sparčiai mažėti aukštesnėje kaip 200 °C temperatūroje. Tokioje temperatūroje eksploatuojamas gelžbetonis apsaugomas karščiui atspariomis medžiagomis arba naudojamas kaitrai atsparus betonas, kartais ir speciali armatūra. Labai agresyvioje aplinkoje gelžbetonis gali suirti dėl betono ir armatūros korozijos. Tokiu atveju naudojamas labai tankus specialus betonas, pagamintas su sulfatamsatspariu cementu, skystuoju stiklu, dažnai ir su specialių medžiagų įmaišomis, specialaus plieno arba stiklaplasčio armatūra. Gelžbetonis yra stiprus, jo stiprumą mažai veikia atsitiktinės perkrovos ir kiti aplinkos veiksniai, standus, tvirtas, nedega, nebrangus ir higieniškas, bet gana laidus šilumai ir garsui.