Pirtis mūsų kraštuose skaičiuoja jau ne pirmus ir ne antrus metus. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose apie Lietuvą pirtis paminėta dar 13 a. Žinoma, nuo dūminės pirties be langų laikų pirtis gerokai pasikeitė. Šiandien tai ne tik vieta nusiprausti, bet ir atsipalaiduoti, pabūti su šeima ir draugais, pabendrauti. Išėjus iš pirties smagu mėgautis visais šiuolaikiniais privalumais: dušu, sūkurine vonia ar ledinio vandens kibiru. Todėl nenuostabu, kad ir įprastus suolelio tipo gultus pirtyse vis dažniau keičia specialūs anatominiai gultai. Kas jie yra? Kodėl verta juos rinktis įsirenginėjant savo pirtį? Kaip nuspręsti, kokio tipo gultai geriausiai tiks jūsų pirčiai? Į šiuos ir kitus klausimus atsakysime šiame straipsnyje!

Anatominiai pirties gultai – tik gražus pavadinimas ar ir reali nauda?

Anatominiai pirties gultai ne veltui taip vadinami. Kaip žinote, „anatomija“ reiškia „organizmų sandara“, taigi „anatominis“ – pritaikytas žmogaus kūno formoms. Gultas išformuotas pagal natūralius žmogaus kūno linkius: keliai šiek tiek sulenkti, nugara ir pečiai – atremti į gultą pusiau sėdomis. Ši pozicija gerina kraujo cirkuliacija, leidžia atsipalaiduoti – lyg gulėtumėte patogiame atlošiamame krėsle.

Anatominiai pirties gultai pritaikyti zmogaus kuno formoms

Pirtyje yra rekomenduojama gulėti, nes tai padeda atpalaiduoti raumenis. Be to – jūsų kūnas gali tolygiai įšilti. Sėdint kojos yra nuleistos žemyn, todėl oro temperatūra ties jūsų pėdomis gali būti keliais ar net keliolika laipsnių žemesnė nei temperatūra ties jūsų galva. Atsigulus ant gulto jūsų kūnas šyla vienodai, lengviau pajusti, kad jau pakankamai įšilote ir yra metas daryti pertrauką. Įprastiniai gultai nėra pritaikyti žmogaus kūno formai, todėl ant jų gulėti gali būti nepatogu, anatominiai gultai savo forma primena fotelį, iš kurio nesinorės pakilti. Turbūt esate matę kaip po svarbių varžybų ar per pertraukėlę ilsisi profesionalūs sportininkai? Bėgikai, dviratininkai, futbolininkai dažnai prigula kojas sulenkę maždaug 30 laipsnių kampu. Būtent tokioje pozicijoje kraujas geriau cirkuliuoja, dėl pagerėjusios kraujotakos organai ir raumenys yra greičiau aprūpinami deguonimi. Tolygesnis šilumos pasiskirstymas leidžia išbūti pirtyje iki 30 proc. ilgiau.

Anatominiai pirties gultai

Pirčių įrengimas: kokius gultus galima rinktis?

Standartiniai pirčių gultai – tai bent 200 cm ilgio ir 60–80 cm pločio suolai. Priklausomai nuo pirties dydžio, gali būti įrengiami vos 2 tokie 60 cm suolai aukščiau ir žemiau. Tai – minimalus variantas, kai gulint pirtyje telpa 2 žmonės, o sėdint 4–6.

Visgi kai pirtis statoma kaip atskiras statinys ar vasarnamio dalis, dažniausiai yra pasirenkami kiek patogesni, didesni pirčių projektai. Tokiu atveju suolų plotį galima padidinti iki 70–80 cm, kad ant suolo būtų patogu ne tik sėdėti, bet ir būtų galima patogiai atsigulti.

Šiuo metu populiarėja anatominiai pirties gultai. Jie užima kiek daugiau vietos nei tradiciniai gultai, todėl jie, dažniausiai, yra įrengiami didesnėse pirtyse. Juos renkasi tie, kas ieško komforto ir nori išskirtinio dizaino pirties. Be to, juos galima derinti su įprastais gultais. Pavyzdžiui, prie vienos sienos įrengti anatominį gultą, o prie kitos – du skirtinguose aukščiuose esančius įprastus pirties gultus.

Pirčių statyba prasideda nuo kruopštaus planavimo

Ruošiantis statyti pirtį labai svarbu apsvarstyti viską nuo A ir Z. Tai, kokio dydžio patalpa bus numatyta, kokia bus jos forma, kur bus durys, krosnelė ir t. t. vėliau lems ir tai, kaip bus galima įrengti pirtį. Žinoma, projekto eigoje įmanoma koreguoti ir keisti planus, tačiau geriausia, jei viskas yra apsvarstoma iš anksto. Tokiu atveju galima įgyvendinti gerai apgalvotus sprendimus ir pirties įrengimas būna racionaliausias bei greičiausias.

Daugelis standartinių pirčių būna kvadrato ar stačiakampio formos. Krosnelė dažniausiai būna patalpos kampe (tarp gultų) arba šalia durų. Tačiau ieškantiems išskirtinio dizaino ir norintiems sukurti savo mažą namų SPA galima rinktis ir šiuolaikiškus pirčių dizainus su, pavyzdžiui, panoraminiu langu. Pro tokį langą atsiveria gražus vaizdas, kuriuo galima mėgautis būnant pirtyje. O prie tokio lango, beje, itin gerai atrodys mūsų siūlomi anatominiai gultai.

Kviečiame susisiekti, jei jus domina pirčių įrengimas, anatominiai pirčių gultai ar turite klausimų apie pirčių statymą!